Gluténmentes – receptek

Gluténmentes új ízek Zsókától!Bővült!Újdonság!!

 

 

   Glutén- és mindenmentes finomségok !

                          Zsóka

 

 

 

MAGOS ZSEMLE ÉS KENYÉRKE

 

 

 

30 g durvára darált lenmag és 50 g darált szezámmag (előre beáztatva), 60 g Emese kenyérliszt, 60 g tápióka keményítő, 3 evk puffasztott amarant,  2 evk zsiradék (vaj + mangalica zsír), 1 tk szódabikarbóna 1 tk almaecetel felhabosítva,  1 evk  útifű maghéj, 3  tojássárgája, 3 evk tejföl, só, víz

 A szárazanyagokhoz hozzáadtam  a kikevert nedves összetevőket, egynemű masszát kevertem belőle. Vízzel. ill. tejföllel lágyíthatunk az állagán (ne legyen kemény!). Formákba kanalaztam, letakarva pihentettem 15 percet.  Sütés kb. 200 fokon, 30-40 percig (mérettől, formától függően); tegyünk vizes tálkát alulra! Tűpróba!)

 A sütőből kivéve vajjal lekentem és rácson hagytam kihűlni.

 Jó az állaga, nem morzsálódik… Ez is kedvenc lesz!

 

 

KEDVENC  ZSEMLÉNK

 

 

 

4 evk Emese liszt, 2 evk cirokliszt, 2 evk tápióka keményítő, 2 evk. puffasztott amarant, vaj + kacsazsír, 1 tk szódabikarbóna, 1 tk almaecet, 2 evk tejföl, só, víz

  A sűrű palacsintatészta állagú masszát nagyobb muffin sütőformába kanalazom (3 db), 15 percig letakarva pihentetem. 200 fokon  30-35 percig sütöm.

(Tegyünk vizes tálkát a sütőbe! Tűpróba!) A sütőből kivéve vajjal lekenem és rácson hagyom kihűlni.

Jó az állaga, nem morzsálódik és másnap is finom.

   

 

Pogácsa

 

 

 

100 g darált kesudió (v. mandula), 25 g  darált szezámmag, 30 g Emese kenyérliszt, 2 evk puffasztott amarant, 2 evk zsiradék (kókuszolaj/vaj és mangalica zsír),

1 tojássárgája,  ½ tk útifű maghéj, 35ml víz, 2 evk tejföl,  tengeri só, ½ tk. szódabikarbóna, 1/2 tk.  almaecet 

  Az összetevőket  habverővel kikevertem, majd 10 perc pihentetés után muffin sütőformában kisütöttem. 

(200 C°,  kb. 25 perc; vízzel töltött tálkát tettem a sütőbe; tűpróba!)

 8  kisméretű pogácsa jön ki a fenti hozzávalókból. A próbasütés után érdemes dupla adagból készíteni! Másnap is finom, puha, „igazi”  pogácsa emlékeket idéz.

 

 

 

ZSERBÓ KRÉKER

Áztatott datolyát, almát, aszalt sárgabarackot, citromlevetaprító- vagy turmixgépben pépesítünk, majd hozzákeverjük a darált és darabos diót. A masszát tapadásmentes sütőfólián spatulával szétterítjük (kb. 3mm vastagra) és mehet az aszalóba/sütőbe. (Én egyszerű gázsütőben készítem, legalacsonyabb hőfokon, nyitott sütőajtóval; kb. 42°). Formákat nyomhatunk bele vagy bekockázhatjuk a spatulával. Ha már jól megszikkadt és leválik a fóliáról, megfordítjuk és aszaljuk kicsit a másik oldalát is. Kézzel tördelhető vagy ollóval is vágható.

Nagyon finom ünnepi csemege!

 

Meggyes jégkrém:

aszalt meggy, banán,citromfű, szőlőcukor, citromlé, kókuszolaj

A hozzávalókat turmixoljuk és ha fagyasztott banánt használunk, akkor azonnal kínálhatjuk pohárban fagylaltként. Ha formába tesszük és vissza a fagyasztóba, akkor a képen is látható jégkrémmel kedveskedhetünk szeretteinknek, vendégeinknek.

Kedvenc gyümölcseinkből készítsünk hasonló gyönyörűséget és finomságot!

 

„Madártej”:

sárgadinnye, darált kesudió, vaníliapor

Kesuhab: darált kesudió, vaníliapor, szőlőcukor/méz, kókuszolaj, útifű maghéj

A hozzávalókat összeturmixoljuk és tálkákba vagy a dinnyehéjba öntjük. A kesuhabot betesszük a hűtőbe, hogy besűrűsödjön, majd a tetejére kanalazzuk.

Sokkal finomabb, az eredetinél!

(Antal Vali/Boszorkánykonyha ötletéből, kicsit másként)

 

CSÍPŐS ROPOGÓS

A zöldséges korongok masszáját egy spatulával szétterítjük a tapadásmentes sütőfólián, aszalunk, fordítunk – ahogy a képen is látható – és további aszalás után kínálhatjuk a ropogóst.

 

 ASZALÁSSAL KÉSZÜLT SÓS FINOMSÁGOK–  chips, ropi és kenyér helyett

 

Ez megint egy olyan konyhatechnikai újdonság, amit nem lehet elrontani!

 Röviden: csak darálunk, pépesítünk, keverünk-kavarunk, kóstolgatunk –  max. 10 perc alatt kész a massza! –, aztán néhány órán át aszalunk, de ez már a sütő dolga és ehető  is a ropogós finomság.

Zöldségeket és olajos magokat fogunk használni. Az arány nálam mindig eltolódik a zöldségek irányába, így a végeredmény nem lesz olyan tömény és zsíros. A zöldségeket aprító- vagy turmixgépben morzsásra apríthatjuk, de akár péppé is keverhetjük. Szabadon eldönthetjük, hogy az őrölt vagy a szemes magokból legyen-e több. Természetesen használhatunk más-más zöldségeket, más-más fűszereket. Lehet vékonyabb, vastagabb, ropogósabb vagy puhább a végeredmény. Lehet korong vagy készülhetnek lapocskák is. És az íze? A nyers masszát bátran kóstolgassuk! Ha kellően fűszeresnek találjuk, akkor az aszalás után is garantáltan finom lesz.

 Két évvel ezelőtt Lénárt Gitta blogjáról kezdtem el kipróbálni és elkészíteni az aszalványokat. Azóta kétszer ugyanolyan nem készült! A továbbiakban több változatot be fogok mutatni.

 

ZÖLDSÉGES KORONGOK  –  szendvics alap vagy mini pizza

 Hozzávalók: őrölt és egész napraforgómag, szezámmag, tökmag és egy kevés lenmag (Ismét emlékeztetek az előzetes áztatás fontosságára; a magokat őrölt állapotban is áztathatjuk); zöldségek (cukkini, aszalt paradicsom, paradicsom, kápia paprika);  mexikói fűszerkeverék (adalékoktól mentes), bors, só, őrölt kömény

Jelen esetben a zöldségeket pépesítettem, a magokból több a szemes és kevesebb az őrölt. Ha beízesítettük a masszát, tapadásmentes sütőfóliára kerek formázóval korongokat teszünk (kis pereme legyen) és mehet az aszalóba/sütőbe. (Én egyszerű gázsütőben készítem, legalacsonyabb hőfokon, nyitott sütőajtóval; kb. 42 C°) Ha jól megszikkadt, megfordítom a korongokat. Lehet puhábbra, szárazabb, ropogósra… Kóstolgatással eldönthető, hogy meddig aszaljunk. (Ha szárazabb, hűtőben sokáig tárolható.)

Kellemes és izgalmas időtöltést kívánok a konyhában!

 

 

EPRES FINOMSÁGOK

 

Az eperfagyi elkészítésének legegyszerűbb módja, ha fagyasztott banánt összeturmixolunk eperrel. Nagyon lágy és krémes finomságot kapunk akkor is, ha darált kesudióval tesszük ugyanezt. (Friss eper helyett puhára aszalt epret használva, sűrítő, zselésítő útifű maghéjra nem lesz szükség a kellő állag eléréséhez.)

Egy harmadik változat: datolyapép (beáztatott datolyát kevés vízzel turmixolni), fahéj, kókuszolaj – összeturmixoljuk, majd kevés forró vizet hozzáadva folytatjuk a turmixolást, habosítjuk – fagyasztott, puhára aszalt eper, jó marék friss citromfű – megint csak turmixolunk egy kicsit és máris kész. (Tölcsér helyett almalapot használhatunk. Rúdba feltekerve, kicsit átfagyasztva jégkrémként kínálhatjuk.)

Eperkrémes csokis süti: rizsliszt, szőlőcukor,szódabikarbóna, kakaópor, fahéj, vanília, citromlé/almaecet, kókuszolaj – kerek sütőformába kanalazom a viszonylag sűrű masszát és megsütöm (170C°, kb. 30 perc). Egy centi vastag sütikéket kapok, amely önmagában is finom. Eperkrémmel díszítve mutatós vendégváró.

 

 

 Mindenmentes, marcipános

Csokis marcipán muffin

Marcipán kosárka:darált mandula,  őrölt kókuszreszelék (1:1), narancslé/citromlé, -héj, szőlőcukor/méz, fahéj  –  összedolgozzuk és a forma aljára, oldalára nyomkodjuk; fagyasztóba tesszük.

Krém: avokádó, vanília, kakaópor, útifű maghéj, narancslé/citromlé, -héj, szőlőcukor –  turmixszoljuk és a kosárkába töltjük; mehet a fagyasztóba.

Végül a marcipán masszával befedjük, majd kicsit a fagyasztóba visszatéve kivehetjük a formából.

Tetejére díszítésként olvasztott ét csokival dúsított  csoki krémet nyomunk.

Aszalt gyümölccsel töltött marcipán bonbon: olvasztott ét csokival  kiöntjük a formákat, fagyasztóba tesszük; darált mandula,(kesudió), szőlőcukor/méz, citromlé és -héj, fahéj, pici víz  – jól összedolgozzuk és a csokis rétegre kanalazzuk;puhára  aszalt szilvát és/vagy sárgabarackot nyomunk bele (bőven) és a marcipán masszával lezárjuk a koszorú formát, ill. vastag olvasztott csoki réteggel  a kisebb bonbonokat.

Narancsos marcipánszelet: almalap; darált mandula, narancslé, méz – jól összedolgozzuk és a lapokkal rétegezzük. Olvasztott ét csokit csurgatunk rá. Némi fagyasztás után szépen szeletelhető.

  (Nyers) Zserbó:almalapok; diós  – darabos és darált dió, mazsola, citromhéj kicsit krémesítve – és aszalt sárgabarack rétegek; olvasztott ét csokival vonjuk be a tetejét. Fagyasztás után szépen szeletelhető.

 

 

 

FEKETEERDŐ TORTA (nyers)

Alap: 

(előzetesen beáztatott) őrölt mandula és durvára vágott dió, datolyapép (áztatott datolya, kevés vízzel pépesítve), fahéj – összekeverjük és bármilyen tortaformába nyomkodjuk (Nekem most ez a háromszög alakú a kedvencem!)

Meggyes réteg: puhára aszalt meggy és alma, friss/fagyasztott meggy (a levét érdemes lecsurgatni és a héját lehúzni), szőlőcukor, citromlé, fahéj, őrölt szegfűszeg – összeturmixoljuk. Zselés állagú, igazán pikáns ízű legyen!Ráterítjük az alapra és mehet a fagyasztóba 10-20 percre.

Csokis réteg: avokádó/banán, kakaó, szőlőcukor, kevéske meggylé, útifű maghéj – rásimítjuk a meggyes réteg tetejére és mehet a fagyasztóba, amíg elkészül a hab.

Hab: datolyapép, fahéj, őrölt szegfűszeg, kókuszolaj – összeturmixoljuk. Ha egy kevés forró vizet teszünk hozzá és úgy folytatjuk a turmixolást, akkor még krémesebbé válik. (A Répatortánál leírt krémet/habot használhatjuk itt is, ill. bármilyen torta tetejére. Egyik jobb, mint a másik!)

Mehet 1-2 órára a fagyasztóba. Reszeljünk étcsokit a tetejére és aszalt meggyel, dióval kínáljuk.

(Készült: Richter Anett, vegán cukrász ötletéből – kicsit másképp)

 

 

 

KÓKUSZKOCKA

Szőlőcukor, kakaópor, kókuszreszelék, (szilárd, de puha) kókuszzsír, őrölt mandula; aszalt áfonya/meggy

A hozzávalókat összegyúrjuk, formázzuk, felét beleforgatjuk kókuszreszelékbe, kicsit betesszük a hűtőbe és kész is. (Kaptam egy „katonázó” készletet, most kipróbáltam. Gyerekekkel megint egy jó kis játék!)

 

 

 

 

RÉPATORTA (nyers)

 

 

Alap: reszelt sárgarépa, darált mandula/dió (az előzetes áztatás fontosságáról már írtam korábban), datolyapép (néhány órára beáztatni, kevés vízzel turmixolni), vanília, csipetnyi szerecsendió és só, útifű maghéj (sűrít, zselésít, kevés kell belőle) – aprítóban, turmixgépben krémessé keverjük

 Krém: darált kesudió, citromlé, szőlőcukor, kókuszolaj, vanília, útifű maghéj – kevés vízzel turmixgépben krémesítjük

 Elrontani nem lehet! Kóstolgatással ízesíthetjük; ha lágyabbra sikerült, rétegezzük pohárba és pudingként fogyaszthatjuk. Ha sűrűbb lett, tortaformába kanalazzuk az répás masszát, tetejére a kesukrémet és 1-2 órára fagyasztóba tesszük.

 Tálaláskor megszórjuk fahéjjal és diót kínálunk hozzá.

 

 

 

CSODACSOKIS KORONGOK  (Püski Márti receptje)

„15 dkg mandula lisztté őrölve, 15 dkg barna rizsliszt, 30 szem datolya (érdemes néhány órára beáztatni, így könnyebb turmixolni), 2-3 alma lereszelve, 2 ek méz, pici fahéj, 6-8 ek holland kakaópor, 8 dkg vaj

A liszteket elkeverjük a fahéjjal és a kakaóporral, az almákat és a datolyát pürésítjük, majd ezt is hozzákeverjük a száraz alapanyagokhoz, végül a többit is hozzáadjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe egyenletes vastagságúra simítjuk. 170-180 fokon, 30 percig sütjük. Tipp: szeletekre is vághatjátok, vagy pogácsaszaggatóval korongokat formázhattok a kész süteményből.”

 A képen látható módon, én kisebb-nagyobb torta- és muffin sütőformákba kanalaztam a tésztát és úgy sütöttem meg.  A „pilótakeksz” legyen vékonyabb és szárazabb.

Ez már a harmadik tortaalap! A korábban leírt köleses és nyers tortaalapok mellett, a csoda csokis korongot is szabadon variálhatjátok a krémekkel.

 

Ananászos torta (nyers)

 

Alap: őrölt és darabos mandula, datolyapép – masszává dolgozzuk össze és tortaformába nyomkodjuk

Krém:darált kesudió,  ananász, citromlé, szőlőcukor, kókuszolaj, útifű maghéj
A hozzávalókat összeturmixoljuk,  darabolt ananászt keverünk hozzá és az alapra öntjük. A tetejét is bőven díszítsük gyümölccsel! Tálalásig hűtőben tartjuk.

Könnyű, lágy és krémes!

Forrás: https://www.facebook.com/rawforlife.co.uk

   

Köleskók

 

A rizskók – tejjel, tojáshabbal – a legtöbb családban a kedvencek közé tartozik/tartozott. Az ízesítés, a forma mindenütt más és más…

Most egy lehetséges variációt mutatok, természetesen mindenmentesen elkészítve.

Hozzávalók: főtt köles, szőlőcukor, tojássárgája  –  összekeverem

Rétegezés a formában: kakaót adok a masszához;  pépesítem a kölesmasszát, aszalt meggyet szórok bele  – megsütöm.

Tetejére csokikrémet tettem – avokádó, kakaópor, szőlőcukor, meggylé/aszalt meggy jól összeturmixolva  –  és bőven szórtam még rá puhára aszalt meggyet.

 

 

 

 

GESZTENYÉS FINOMSÁGOK

 Gesztenyepüré málnahabbal:

Gesztenyepüré: natúr(!) gesztenyemassza, datolyapép (datolya, vízzelturmixolva), vanília, citromlé – villával jól összedolgozzuk, fagyasztóba tesszük; nagylyukú reszelőn lereszeljük, vagy krumplinyomón áttörjük

Málnahab: (fagyasztott) málna, szőlőcukor, darált kesudió, citromlé – krémesre turmixoljuk

 Gesztenyés szelet/tekercs:  almalap;  krém  gesztenyemassza, datolyapép, darált kesudió, citromlé;  aszalt meggy és alma

Bonbon: olvasztott étcsokival kiöntünk bármilyen formát – fagyasztóba tesszük – puhára aszalt almaszeletet helyezünk bele –  gesztenyés krémet kanalazunk rá  – puhára aszalt meggyszemeket teszünk a tetejére  -  olvasztott étcsokival lezárjuk – fagyasztóba tesszük 25-30 percre, majd kifordítjuk a formából. Tálalásig hűtőben tartjuk.

 A siker garantált!

 

 

 

Palacsinta: Emese kenyérpor, rizsliszt (1:1), tejföl, víz, szőlőcukor, tojássárgája (Csak rizsliszttel is elkészítettem már.) Lekvár: fagyasztóból sárgabarack (héj nélkül), pici víz, szőlőcukor –  turmixolni (aszalt sárgabarackból is készíthető kevés vízzel)

Rakott palacsinta őszibarack, málna öntettel

Lényeg, hogy a "mindenevők" se veszik észre, hogy mindenmentes!! 

 

Bounty helyett: kókuszos finomságok most főzött krémmel

Krém: kevés vizet rizsliszttel felfőzünk, hozzáadunk tejfölt/tejszínt, szőlőcukrot, vaníliát;  langyosra hűtve  darált mandulát és darált kókuszreszeléket teszünk hozzákrémmé keverjük,  citromlével ízesítjük,  mehet bele még kókuszreszelék.

Formálhatunk belőle golyót (a krém keményebb, formálhatóbb lesz kevesebb vízzel, vagy több mandulával, kókusszal), közepébe tegyünk aszalt meggyet vagy mandulaszemet  és forgassuk meg kókuszreszelékben.

Ezt a keményebb krémet almalapra is kenhetjük, és aszalt meggyel megszórva feltekerjük: kókuszos tekercs.

Az igazi bounty nagyon csokis, nagyon kókuszos: öntsünk ki különböző szilikon formákat étcsokival – tegyük fagyasztóba – kanalazzunk bele lágyabb főzött kókuszkrémet – nyomjunk bele aszalt meggyet vagy mandulát – mehet megint a fagyasztóba – étcsokival lezárjuk – 10-15 perc fagyasztás után kínálhatjuk.

 

 

SÜTŐTÖK TORTA

 

Alap: (előzetesen beáztatott!)  őrölt és darabos dió/mandula, datolyapép, kakaópor – masszává dolgozzuk össze és (11 cm átmérőjű) csatos tortaformába nyomkodjuk

 Krém: sült sütőtök, finomra darált mandula – turmixoljuk (ha kicsit lágy, mehet hozzá egy kevés útifű maghéj – zselésít, ill. szőlőcukor, ha a tök nem elég édes)

 Összeállítjuk a tortát, néhány órára hűtőbe tesszük, majd levesszük róla a tortaperemet.

 Öntet: kókuszolaj, kakaó, szőlőcukor (folyékonyan is ráönthető a torta tetejére, vagy morzsalékosan rászórható – aki kipróbálja, látni fogja, hogy hogy  „működik” ez az egyveleg)

  

Minitorták

 Válasszunk különböző méretű kisebb sütőformákat – nyomkodjuk bele a SÜTŐTÖK torta alapot:  kakaós és kakaó nélküli változatban.

 A SÜTŐTÖK torta krémhez tegyünk szőlőcukrot és narancslét (pikáns aromát ad!)

 Folyékony öntet:  finomra őrölt mandula, szőlőcukor,  narancslé; + kakaó

 A tetejére reszeljünk narancshéjat.

 Mindkettő nagyon mutatós és egészséges születésnapi tortácska lehet!

 Ínyencek elkészíthetik nyers sütőtökös változatban is. Igazán különleges ízvarázs!

 

 

Citromos kölesrudi:  bármilyen formát kiöntök olvasztott étcsokival - fagyasztóba teszem - ízesített főtt kölest töltök bele (citromlé, szőlőcukor; szabadon ízesíthető, mint az eredeti rudi) - mehet a fagyasztóba megint -végül lezárom étcsokival (ez lesz a talpa) - ha megfagyott a csoki, kivehető a formából és kész is avastag, roppanós csokis finomság.

 

 

 

Használjunk minél kevesebb készételt és készterméket!  A majonézt és a mustárt is elkészíthetjük házilag.   

Majonéz: jól szétfőtt köles, olivaolaj, citromlé, szőlőcukor, só, bors, víz – még melegen krémesre turmixoljuk.

Utólag  vízzel hígítható és ízesíthető.

Nálunk a tormás ízesítésű a favorit.

 

Mustár: mustármag, citromlé, bors, római kömény, szőlőcukor, kurkuma (ettől sárgább), só

– őröljük meg  a mustármagot, keverjük hozzá a citromlevet (én nem használok ecetet), fedjük le a tálat és tegyük egy napra a hűtőbe (ennyi idő alatt a darált mustármag alaposan megszívja magát  nedvességgel, jól besűrűsödik)

–  másnap adjuk hozzá a többi fűszert és kevés vizet, majd keverjük össze alaposan; lefedve hagyjuk a hűtőben megint egy napot, hogy összeérjenek az ízek.

Utólag még ízesíthető és kellő sűrűségűre vízzel hígítható.

Ki lehet próbálni mézzel vagy chilivel/cayenne borssal is.

Eddigi tapasztalataim szerint mindkettő hetekig eltartható a hűtőben (lehet, hogy tovább is, de elfogy!)

A reszelt, nyers majonézes csicsóka és a majonézes sült cékla kiváló körete volt a Szilvia-féle Oxfordi húspogácsának

  

 

Szeretjük a kölest!

Mákos golyók: főtt köles, mák, mandula ( a magokat mindig előre be kell áztatni!), mazsola, puffasztott amarant, kakaópor, méz/szőlőcukor. Az összetevőket tetszés szerint keverjük, ill. beleforgatjuk a golyókat (a magokat egész szemesen, finomra és durvára darálva használjuk). Gyerekekkel jó játék!!

Érdemes kipróbálni a diós változatot is! (mák helyett dió)

 Tejbegríz helyett: a jól megfőtt kölest még melegen szétturmixoljuk (ha kell víz, citromlé mehet bele; állaga, szemcséssége/krémessége rajtad áll), édesítő (méz/szőlőcukor); kakaópor!!!

Csokis és finom, még "nagy" gyerekeknek is!!

 

 

Kókuszos finomságok:

darált kókuszreszelék és kesudió, szőlőcukor/méz, vanília, kókuszolaj + pici víz

A hozzávalókat bármilyen keverő/daráló/aprító gépünkkel krémesre keverjük.

Az így kapott masszát almalapba is tekerhetjük vagy golyókat formázunk belőle. A  golyókat kókuszreszelékbe forgatjuk és a közepébe/tetejére mandulát vagy aszalt meggyet teszünk.

 Gyorsan elkészíthető és finom!

 

 

Fagyasztós Brownieőrölt és darabos dió és/vagy mandula, pépesített datolya,  kakaópor, (chili)

 A hozzávalókat aprítóban masszává dolgozzuk össze, 1,5 - 2 cm vastagon formába nyomkodjuk és  1-2 órára fagyasztóba tesszük.

Egyszerűen elkészíthető és a  szaloncukor helyettesítésére is alkalmas finomság!

 

Fontos szabály: amikor nyers/élő ételt készítünk, a benne felhasznált magokat (dió, mandula, mogyoró, napraforgómag, tökmag, lenmag, mák) mindig előzetesen (egy éjszakára) be kell áztatni!!!!  Az áztatás felszabadítja a bennük lévő enzimgátlókat, így könnyebb megemészteni.  

És sokkal finomabb is!!

Áztatás után megszáríthatjuk (sütőben alacsony  hőfokon, nyitott sütőajtóval/radiátoron), vagy azonnal felhasználható.

 

Citromtorta:

Alap: őrölt és darabos dió/mandula, datolyapép, kakaópor – masszává dolgozzuk össze és tortaformába nyomkodjuk

Krém: avokádó, citromlé, szőlőcukor, útifű maghéj (Psyllium Husk)

Üdítő finomság lehet a közelgő ünnepekben!

http://www.gittarawfood.blogspot.hu/search/label/citrom

 

Mazsolás-„túrós” palacsinta:

gyümölcslap  –  alma

töltelék  –  őrölt mandula, citromlé, méz/szőlőcukor, mazsola

öntet  – kakaó, méz

 

 

Gyümölcslap  –  aszalással

Ez az alapja a palacsintának, ebből készül majd a karácsonyi beigli, a flódni,  a zserbó, a guba…

 Ez egy érdekes  technika, amely ugyan némi gyakorlást igényel, de érdemes rá időt szánni.

Így készül az almalap: az almát pépesítjük  –  spatulával szétterítjük a tapadásmentes sütőfólián  –  mehet az aszalóba/sütőbe

(Én egyszerű gázsütőben készítem, legalacsonyabb hőfokon, nyitott sütőajtóval;  kb.  42 C°)

www.facebook.com/zsoka.kantor.1/media_set?set=a.547425448666043.1073741830.100001957789443&type=3

 

http://gittarawfood.blogspot.hu/2009/12/gyumolcslapok.html

 

 

KUKORICÁS KENYÉR ÉS ZSEMLE

Hozzávalók: rizs- és kukoricaliszt, vaj/mangalica zsír, szódabikarbóna (citromlével felhabosítva), napraforgómag, őrölt kömény, só, víz

 

Most ez a család kedvence.

 

ZÖLD TURMIX

A 60 : 40%-os gyümölcs-zöld levél arány miatt a gyümölcs édes íze dominál, ugyanakkor a zöld levelek pikáns ízt adnak a turmixnak. Végtelen variációs lehetőség!

A zöld turmix jótékony hatásáról többek között itt olvashattok:

http://gittarawfood.blogspot.hu/2013/01/avokados-zold-turmix.html

http://www.nyersetel.hu/index.php?me=24

 

VENDÉGVÁRÓ KOSÁRKÁK

Kosárka: őrölt mandula, őrölt és egész szezámmag, (fokhagyma),  citromlé, só, bors

Krém: avokádó (villával összetörve), petrezselyem/ bazsalikom, (fokhagyma),só, bors, csili; kápia paprika, paradicsom, aszalt paradicsom (késsel aprítva)

A kosárka összetevőit jól összedolgozzuk, kisebb formákba nyomkodjuk és hűtőbe tesszük. Megtöltjük a kosárkákat a krémmel, és tálalásig hűtőben tartjuk.

 

     BROWNIE változatok

  1. : vaj, kakaópor, tojássárgája, szőlőcukor, vanília, rizsliszt, narancshéj (citromhéj, aszalt meggy /sárgabarack), darabos dió

  2. : vaj, tojássárgája, kakaópor/étcsokoládé, szőlőcukor,      vanília, rizsliszt, főtt cékla/cukkini pürésítve,darabos dió – ezzel jobban járunk, mert több lesz belőle. 

            Én muffin formába kanalazom és megsütöm (170C°). 

              Inkább legyen nyers, mint túlsült 

 

          

CSOKITORTA:

Alap: főtt köles, mazsola, szőlőcukor

Krém: kakaó, szőlőcukor, citrom, avokádó, utifűmaghéj

 

   

   

 

 

MAGOS ZSEMLE:

Hozzávalók: rizs- és hajdinaliszt, vaj/mangalica zsír, szódabikarbóna, víz, só, magok (lenmag, szezámmag, napraforgómag, tökmag) és fűszerek ízlés szerint

 

  

 

  

 

Új jelszót kérek! Regisztrálok az oldalra!

Friss híreink