Slovak

Záhradkár v marci

 

 

 

Popri pocite „konečne je jar” je veľmi veľa úloh, treba sa pustiť do práce v záhradke. Počnúc tým, že odstránime v zime opadané lístie, je čas na rez ovocných stromov, kríkov, prísun živín do pôdy, je tu čas siatia, sadenia kvetov, zeleniny.
Matrix Drops - tavaszJar je doba na odstránenie prikrývok ruží- slamy, halúz, kopčekov pôdy. Popínavé ruže, ktoré sme ohli a zakryli zemou, po odkrytí nechajme pár dní ležať na zemi predtým, než ich postavíme a priviažeme ku kolíku. Urobme rez ruží: nízke, mnohokveté kríky režeme obyčajne na tretinu, parkové ruže orežeme na polovicu, podľa rastu výhonkov. Na popínavých ružiach urobme omladzovací rez. Po uskutočnení jarného rezu ruží postrekujme ich zmesou MD 2028 a MD 2008, takýmto spôsobom zabránime šíreniu rôznych infekcií a takisto napomôžeme hojeniu rezom spôsobených poranení.
 
Najvhodnejšia pôda pre ruže s výsadbou na jar je hlinitá, ťažká, vlhká pôda, v takejto pôde je menšie riziko zmrznutia korienkov ruží. Trošku orežme korene ruží, pretože v mieste rezu koreňa sa lepšie vytvárajú nové korienky.
 
Vykopme jamu primeranej veľkosti, hlbokú najmenej 60 cm, pretože ruža potrebuje rozkyprenú pôdu- krčok koreňa, kde bola ruža zaočkovaná by mal byť po výsadbe cca päť centimetrov pod horizontom zeminy. Ostatok jamy zasypme zeminou zmiešanou s vyzretým humusom. Pôdu rastliny hojne zalejme vodou , do ktorej sme pridali MD 2001. Napriek tomu, že je jar -na dobu pár týždňov- chrániac novovysadené ruže pred mrazom prikryjeme ich zeminou, kým je rizikové obdobie jarných mrazov. Asi o mesiac odstráňme zeminu použitú na ich prikrytie.
 
V tomto období sa vysádzajú rôzne cibuľoviny a hľuzovité rastliny, ktoré je najlepšie vysadiť do pôdy, ktorá dobre odvádza vlhkosť, pretože veľa vody môže spôsobiť hnilobu cibuliek a hľúz. Georgíny môžeme množiť rozoberaním ich hľúz, je veľmi dôležité, aby stonková časť s výhonkom ostala na každej hľuze.
 
Cibuľky a hľuzy dopredu, pred niekoľkými hodinami pred výsadbou postrekujme zmesou MD 2028, MD 2002, MD 2003. Pôdu, do ktorej ich vysadíme postrekujme vodou s MD 2001.
 
Okrasné trávy- ak sme ich doposiaľ neodstrihli, tiež im ostrihajme steblá, aj v tom prípade, ak sú ešte stále pekné. Takto necháme priestor pre ich nové výhonky.
 
Viacročné- trváce byliny, ktoré sa rozrástli, nemajú dostatok miesta, nedostatočne kvitnú, alebo ich chceme rozmnožiť, tiež vykopeme, rozdelíme ich, a znovu zasadíme. Aj v tomto prípade sa doporučuje použiť kvôli poraneniam MD 2008 a taktiež MD 2001 kvôli uľahčeniu prijímania živín rastlinou. Pretože sme rozobrali korene, sa doporučuje MD 2012-na smútok rastliny, na regeneráciu korienkov sa môže pridať MD 2006 a MD 2007- buđ na každú rastlinu nakvapkáme 20 kvapiek alebo do vody, ktorou ich polievame, pridáme 15ml/10 l vody.
 
V tomto období môžeme rozmnožiťkríky ríbezlí a egrešov - ich delením, čo spočíva v tom, že ker vykopeme a korene rozdelíme na dve a zasadíme.
 
Na stromoch- kôstkovinách často zbadať tečenie miazgy zo stromu. Miazgu podobnú živice odstráňme, jej miesto nožom očistíme, následne natrieme poranené miesto vhodným štepárskym voskom alebo balzamom.
 
Urobíbe rez korún ovocných stromov, ktoré sa vysadili na jeseň -týmto ich prvým rezom sa rozhodne o celý tvar stromu a jeho koruny. Je veľmi dôležité, aby sme brali do úvahy silu rastu stromu, vek, výšku a stav stromu. Strom, ktorý rastie pomaly- vypestuje sa do malej výšky- stom, ktorý je silný, rýchlo rastie- sa vypestuje na stredne vysoký strom.
 
Prečo robíme rez marhúľ tiež v tomto období? Pretože neznášajú februárový rez. Ich rez je veľmi ovplyvnený podľa druhu, spôsobu pestovania, aké sú staré tieto stromy, vo všeobecnosti sa skráti hlavná vetva, odstránia sa prerastené konáre, tak prevzdušníme korunu stromu, odstránia sa staré a suché vetvy, výhonky.
 
Odborne orezaný strom môže vyvolať hrôzu u začiatočného záhradkára, avšak sa tým zabezbečí úroda kvalitná a zdravá.
 
Nezabudnime urobiť omývanie stromu postrekom so zmesi vody, MD 2028 a MD 2013. V tomto prípade trochu viac postriekame strom ako obyčajne, aby kôra stromov mohla nasať čím viac tejto postrekovacej vody - zmesi.
 
Zeleninu, ktorú sme vysiali do voľnej pôdy, chrániac ju pred prízemnými mrazmi môžeme prikryť fóliou. Najlepšie je použiť fóliu takého druhu, ktorá má schopnosť rozšírenia svojich pórov, spolu rastie s rastlinou, nie je potreba vetrať rastliny pod ňou. Po zasiatí semiačok sa fóliou ľahko prikryje pôda, kameňmi alebo zemou sa upevní okraj fólie. V prípade ređkvičky a špenátu sa fólia ponechá až do zberu úrody, v prípade kapusty a kalerábu 6-10 týždňov. Z rastlín, ktoré potrebujú opelenie (napr. uhorky, jahody), sa fólia odstráni pred ich kvitnutím. Dbajme na to, aby sme rastlinky zvykli na počasie, neodstráňme z nich fóliu zrazu, v slnečnom období. Privykajme aj priesady postupne k slnku, k počasiu, aby sme ich nešokovali rýchlou zmenou.
 
Keđ si chceme sami vypestovať priesady jednoročných kvetov, je čas na zasiatie ich semiačok do debničiek, pohárov z umelej hmoty, alebo črepníkov (napr. Petúnie, Verbeny, atđ.) Napomáhajme lepšiemu klíčeniu semiačok postrekovaním zeminy s MD 2001.
 
Pokiaľ chceme mať krásny trávnik, musíme pre neho veľa urobiť. Vyhrabme trávnik vhodným náradím, zbavme ho nečistôt a rozhođme na neho preosiaty kompost- ako organickú živinu.Lepší príjem živín trávnikom uľahčíme polievaním alepo posriekaním trávnika s MD 2001.
 
O každej rastline (či je to ihličnatý, alebo listnatý strom, vždyzelený krík, či je to tráva alebo kvet, zelenina) sa môže povedať, že bez prijmu živín rastlinou nedochádza k jej primeranému rastu. V období jari, keđ všetko začína rásť, nešetrime živinami pre rastliny, pomáhajme im prírodnými hnojivami.
 
Smelo používajme MD 2001 k napomáhaniu prijmu makro- a mikroelementov rastlinou z pôdy.
 
Plus jeden typ: U mladých ovocných stromov sa môže stať, že koruna stromu rastie, ale kmeň stromu sa nerozširuje akoby bolo potrebné, má štíhle vreteno. Je možné pomôcť stromu tým, že kôru kmeňa stromu pozdĺž viackrát narežeme spôsobené poranenia ošetríme aj MD 2008. Rany sa takto rýchlo zahoja a kmeň stromu sa veľmi rýchlo posilní.

Matrix Drops Kft.
H-1143 Budapest, Tábornok u. 11/A. 1. emelet
(Az M2 metró Stadionok megállójánál)
Térkép – kattintson ide

Telefon:
+36 1 251 4983
+36 1 222 3186

e-mail: info@matrixdrops.com

X

Új jelszót kérek! Regisztrálok az oldalra!

Friss híreink